KiVa – z finského Kiusaamista Vastaan, „proti šikaně“ – je vědecky ověřený program prevence šikany na školách, který vyvinula Univerzita v Turku s finanční podporou finského Ministerstva školství a kultury. Dnes program KiVa přejímají školy napříč celým vyspělým světem.
Do České republiky program KiVa přenesla organizace Schola Empirica. V letech 2020-2022 proběhlo pilotní ověření účinnosti programu na 24 českých základních školách. Jedním z výstupů pilotního projektu bylo vytvoření modelu přenositelnosti pro fázi šíření programu do dalších škol.
Ve školním roce 2025/2026 je do programu KiVa v České republice zapojeno 111 českých základních škol, napříč regiony. Seznam zapojených škol i více informací o programu najdete na webových stránkách organizace Schola Empirica.
Přihlašování nových škol do programu je otevřeno pro školní rok 2026/2027.
Informace o pilotním projektu:
KiVa: pilotáž přenositelnosti výzkumně ověřeného programu prevence šikany na ZŠ v ČR
Registrační číslo: CZ.02.3.61/0.0/0.0/19_077/0016723
Termín realizace: 1.11.2020 – 31.12.2022
KiVa je inovativní program pro prevenci a řešení šikany, který byl vyvinutý pomocí špičkového výzkumu na více než 1000 školách ve Finsku a jinde po světě (program byl dále implementován např. v Nizozemsku, Estonsku, Itálii a Walesu). Vychází z bohatých zkušeností z předchozích intervenčních programů zaměřených na prevenci a řešení šikany. Jedná se o komplexní přístup, který zahrnuje širokou škálu nástrojů. Program se zaměřuje na učitele, žáky i rodiče. Obsahuje rozmanité aktivity využitelné po celý školní rok.
Cílem projektu je posílit schopnosti všech zúčastněných včas identifikovat projevy šikany a zároveň poskytnout návody pro řešení případů již existujících. Úspěch projektu se projevuje výrazným snížením šikany na zapojených školách, a také vyšší motivací žáků ke studiu. Komplexní program KiVa má pozitivní dopad jak na psychiku žáků a vrstevnické klima ve třídě, tak na jejich dosažené školní výsledky.